Zázrak jménem Kurkuma
Nejdříve Kurkumu představím. Tak jak ji známe se jedná o prášek z oddenku rostliny Kurkumovníka dlouhého (Curcuma longa), přezdívanému též Indický šafrán. Původem je tato rostlina z jižní Asie. Roste tudíž v Indii, ale naleznete ji také v Indonésii, Číně, Peru i na Jamajce.
Kurkumovník dlouhý je vytrvalá rostlina o výšce dosahující až 1,5 metru. Na Kurkumovníku je nejzajímavější zdužnatělý oddenek, který se trochu podobá oddenku Zázvoru či Kosatců. Tyto oddenky se sbírají, dlouze vaří a následně suší. Usušené se melou na velmi jemný prášek, který již známe jako koření. Prášek je sytě žlutý, má hořce nasládlou chuť, trochu po hořčici, trochu po pepři.
Kurkuma se používá hlavně v Indické, Pakistánské a Čínské kuchyni. V ostatních částech světa je již populárnější ve směsi s chilli. V této směsi se ke Kurkumě, přidává spousta dalších ingrediencí jako, pepř, zázvor, koriandr, kardamom, řecký kmín, pískavice, chilli a další. Pro zajímavost. Do původní receptury chilli nepatřilo.
A proč je kurkuma zázračná? Protože obsahuje látku zvanou Kurkumin. A Kurkumin má obrovský význam ve zdravotnictví a léčitelství. Má prokazatelně vynikající protizánětlivé schopnosti. Je bezesporu významným antioxidantem. Zpomaluje stárnutí, prodlužuje život buněk. Používá se při léčbě vysokého tlaku i při onemocněním Alzheimerem. Kurkumin se používá rovněž při léčbě rakoviny.
Lidoví léčitelé doporučují lidem po čtyřicítce užívat kurkumu téměř denně. Do ranního nápoje na zavodnění organizmu přidat malou lžičku kurkumy. Případně si z Kurkumy uvařit zlaté mléko. Tento léčivý nápoj pochází rovněž z Asie. Jde o směs kurkumy, kardamomu, zázvoru a chilli rozmíchané v rostlinném mléce. Tento nápoj se pije teplý i když se nyní vyrábí i studená varianta. Jeho léčivé vlastnosti se projeví nejvíce, pije-li se večer.