Vypravte se s námi na Jižní Moravu
Jižní Moravu si mnozí z vás spojují s vinnou révou. První vinice byly na území Velké Moravy zakládány již v devátém a desátém století našeho letopočtu a tradice vinařství se tu udržela i přes mnohé válečné peripetie první a druhé světové války dodnes, zejména díky úsilí místních obyvatel a také příhodným klimatickým podmínkám. Zavítáte-li do některé z jihomoravských obcí a ubytujete se v hotelu na Jižní Moravě, při troše štěstí vám tu nabídnou víno z tamního či vzdálenějšího vinohradu, ovšem jih Moravy se pyšní i jinými zajímavostmi.
Nepatříte-li zrovna k vyznavačům alkoholu, můžete tuto oblast zkoumat a poznávat z geomorfologického a přírodovědného úhlu pohledu.
CHKO Pálava – Pálava byla zapsána v roce 1976 mezi chráněná krajinná území a později byla zařazena i mezi památky UNESCO. Tamní prostředí je zvláštní tím, že se zde daří vzácné teplomilné luční květeně a živočišným druhům, které tu vytváří symbiotické společenství. Pálava se rozkládá mezi Mikulovem a přehradou Nové Mlýny na ploše přes 80 čtverečních kilometrů a nachází se tu síť značených turistických tras a cyklostezek.
Vodní nádrž Nové Mlýny – řeka Dyje byla přepažena v období socialismu třemi po sobě jdoucími nádržemi, tvořícími navzájem propojenou kaskádu. Hlavním důvodem výstavby přehrady byla ochrana před povodněmi a posílení zemědělské velkovýroby a dnes se Nové Mlýny s oblibou využívají ke koupání a vodním sportům. Zajistíte-li si ubytování na Jižní Moravě, budete mít příležitost si tu za teplého letního počasí užít vodu ve velmi mělkých nádržích, jejichž maximální hloubka je mezi čtyřmi a osmi metry.
Lednicko-valtický areál – v sousedství Pálavy byste mohli navštívit další památku UNESCO v podobě rozsáhlého krajinného parku v okolí zámku Lednice s několika stavbami ve stylu romantismu a menšími rybníky, který je v tomto směru světovým unikátem. Z penzionu na Jižní Moravě v Branišovicích to není daleko a vyplatí se tu strávit alespoň několik hodin vašeho volného času.