Jednou z nezbytných součástí prakticky každé domácnosti je dnes i vodovodní potrubí. To přivádí do domácnosti čistou vodu a odvádí tu použitou do kanalizační sítě. Je tedy jasné, že je potřeba jej vyrobit tak, aby bylo co nejodolnější.

U vnitřní části, tedy té, která se nachází uvnitř domu, to nebývá takový problém, neboť podmínky jsou zde většinou konstantní, ať už jde o teplotu či o vlhkost. U té venkovní části je již situace jiná. Ta totiž musí vydržet jak zimní mrazy, tak i letní bouřky, nehledě na váhu zeminy, a to není zrovna jednoduché.

poklop od kanalizace

Proto se zde nejčastěji používá speciální KB potrubí. To se vyznačuje oproti tomu klasickému vyšší odolností vůči vnějším vlivům. Je také silnější, takže se používá hlavně pro odvod splašků a odpadních vod z domácností. Samozřejmě je jasné, že je oproti tomu klasickému o něco dražší. Přesto se však tato investice vyplatí, především v zimě. Prasklé vodovodní či odpadní potrubí je totiž jednou z nejhorších věcí, které se nám mohou přihodit, a jeho oprava je poměrně nákladná.

kanalizační potrubí

Ovšem to není vše, co jej potřeba u venkovní části kanalizačního systému uvážit. Další otázkou také je, zda je nutné použít kanalizační poklop, a pokud ano, kam jej umístit. Ten je totiž důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát, zejména na pozemcích, které nejsou zatravněné.

Jeho hlavním účelem je odvádět přebytečnou vodu při deštích. Díky tomu nejsou ani při prudkých bouřkách ulice a pozemky pokryty několikacentimetrovou vrstvou vody. Ta totiž steče přes tento poklop do kanálu, kde je neškodně odvedena. To samozřejmě není tak nutné u zatravněných pozemků, kde se voda vsákne do země.

Ovšem to není jejich jediný úkol. Také nám umožňují přístup do kanalizace v případě, že se objeví nějaký problém, například ucpání. Díky tomu jej můžeme vyřešit, aniž bychom museli provádět výkopové práce. Není tedy pochyb, že se jedná o velmi důležitou součást celého systému.