V současné době úspěšně konkurují klasickým střešním krovům vazníkové krovy. Můžeme si je představit jako soustavu několika tesařských prvků, kam patří vodorovné spodní a horní pásové pruty a také vertikální a diagonální pruty, které spojují konstrukci krovu v kompaktní celek. Tímto způsobem lze vytvářet i poměrně složité tvary střech s velkým rozpětím, někdy až 25 nebo dokonce 30 metrů bez dalších nosných podpěr.

příhradový vazník

Velmi často se s vazníkovou střechou sestavenou pomocí příhradových vazníků spojených spojovacími kovovými styčníky setkáváme u domů s nízkým sklonem střechy, například u bungalovů. Ty také patří k oblíbeným novostavbám zejména díky přijatelné ceně, elegantnímu vzhledu doplněnému valbovou střechou a zajímavé střešní krytině, například barevným kanadským šindelem.

Výroba střešních vazníků se také uplatní u velkých skladových prostor a výrobních hal, kde je zapotřebí využít co nejvíce vnitřního uspořádání pro efektivní pracovní či logistický proces, montáž vazníků zároveň dovolí vytvářet i u průmyslových staveb zajímavé architektonické řešení.

Jednou z bolístek panelových domů je jejich rovná střecha. Uniká tudy v zimních měsících mnoho tepla a v létě je naopak v horních bytech hotová výheň. Jistým řešením této svízelné situace je zastřešení panelového bloku sedlovou střechou s příhradovými vazníky. Ty jsou výhodné zejména tehdy, nepočítá-li se zde s výstavbou podkrovních bytů, ale pouze se zateplením střešní konstrukce.

vazníky

S vazníkovou střechou lze také uspět u garážových stání, dřevěných pergol, kůlen, dřevníků nebo altánů.

Obytná podkroví – za jistých okolností lze i příhradové vazníky využít pro výstavbu střechy pro obytné podkroví, zde ovšem velmi záleží na šikovnosti stavitele, který umožní dostatečné využití podkrovních prostor a zároveň zajistí bezpečný způsob montáže střešního krovu.