Jak vybrat plot? Výběr plotů či brán je poměrně specifickou záležitostí, a proto na tuto otázku není tak snadná odpověď, jak by si možná mnozí představovali. Plot je nutné vybírat s ohledem na typologii zástavby, okolní krajinu, dispoziční možnosti nebo i finanční náročnost. Plot by měl respektovat charakter domu a dotvářet jeho rysy. Zároveň by měl ale korespondovat i se sekčními garážovými vraty, které dnes patří k nejoblíbenějším variantám. Jakými aspekty se tedy řídit při výběru oplocení?

Garážová vrata

Správná výška plotu
Pokud vám nevadí dát zahradu všanc okolním pohledům, klidně zvolte nižší oplocení. To bude primárně poskytovat estetickou funkci a také pomyslně oddělí pozemek od těch dalších. Nižší ploty se ale hodí i v případě, kdy potřebujete přímo na zahradě oddělit dvě výškové nebo materiálové úrovně.

Pak jsou tu ale ploty ve standartní výšce 150 cm, které už plní pohled i bezpečnostní. Vždy záleží na konkrétním umístění, lokalitě, sousedských vztazích atd.

  • Dřevo – materiál, který dokáže stárnout z grácií

Dřevěné ploty jsou velmi variabilní a disponují téměř neomezenou možností tvarování. Nejčastěji se k výrobě oplocení používá dřevo smrkové, modřínové nebo borovicové. Někdo však raději dává přednost exotickým dřevinám, které jsou ovšem cenově náročnější. Výhodou je ale jejich dlouhá životnost oproti běžně dostupným dřevinám.

Kovový plot

U tohoto přírodního materiálu je zapotřebí počítat s nižší životností v porovnání s umělými materiály. Vyžaduje také pravidelné ošetřování proti plísním, dřevokazným houbám a hmyzu.

  • Stálost betonu

Betonový plot poskytne vysoký stupeň ochrany pozemku, zároveň i hezky vypadá. Je skvělou volbou pro ty, kteří zároveň přemýšlí, jak zahradu odizolovat proti zvýšenému hluku. Jedinou jeho nevýhodou je pořizovací cena. Na druhou stranu se ale jedná o plot, který vyžaduje jen minimální údržbu.