Bez pohonových a dopravních řetězů se neobejdeme
Říká vám něco jméno Charlie Chaplin? Přátelil se s Albertem Einsteinem a oba dva byli (nejen) ve své době považováni za skutečné osobnosti ve svém oboru. Charlie Chaplin v jedné ze známých grotesek poukázal na úskalí pásové výroby, ovšem zároveň tím poodhalil budoucí trend technického rozvoje, v němž hrají důležitou roli mimo jiné i řetězové dopravníky.
Dopravní řetězy se staly synonymem pro průmyslovou automatizaci a počítá se s nimi i dnes v mnoha odvětvích lidské činnosti. Jsou zapotřebí ve strojírenství, v dřevozpracujícím a papírenském průmyslu, v zemědělské a potravinářské produkci a dokonce i v hutní výrobě. Pojďme si tu připomenout některé modelové příklady, kde se výroba řetězů uplatní v praxi:
Potravinářství – kdybyste nahlédli do výroby sýrů v jihočeské Madetě, spatřili byste tu řadu dopravníků, kudy putují polotovary i hotové produkty v nejrůznějších druzích sýrů počínaje tvarohovými sýry přes sýry tavené až ke zrajícímu Romadúru. Videa z některých provozů jsou k vidění i na Internetu.
Automobilový průmysl – některé části výroby automobilů probíhají bez doteku lidské ruky a základem pro pohyb jednotlivých procesů jsou opět dopravní řetězy.
Motocykly a jízdní kola – jak vypadá jízdní kolo a motocykl, vám jistě nemusíme představovat. Dovedete si představit motorku nebo kolo bez pohonového řetězu? Asi stěží, viďte.
Papírny a tiskárny – jedním z nejpoužívanějších předmětů v domácnostech, na pracovištích i na jiných místech je papír. Papírenský průmysl a průmyslové tiskárny se bez dopravních řetězů neobejdou, díky nim si můžete číst noviny, listovat v časopisech, tisknout na tiskárně fotky nebo provést hygienické úkony na toaletě či v kuchyni.
Kovohutě – výroba kovů a kovových slitin v kovohutích a slévárnách je taktéž vázána na samočinné dopravníky s řetězovými prvky. Bez hutní výroby bychom neměli ani domácí spotřebiče, ani auta, vlaky a letadla a rázem bychom se octli ve středověku.