Peří je nejlepším izolantem
Možná, že jste se při nákupu některého péřového produktu setkali s jedním zajímavým pojmem, kterým je plnivost. Co tento údaj vlastně znamená a co z něj lze vyčíst? Je to základní parametr pro určení kvality péřové náplně. Pro tento údaj jsou vytvořené speciální normy.
- Jak se plnivost zjišťuje?
- Je to celkem jednoduché.
- Do válce se vloží peří a zatíží se speciálním závažím.
- Tím se zjistí výsledný objem, který peří ve válci zabere.
- Poté se vše přepočítá na jednotky určené normou.
Výsledkem je plnivost. Je tedy jasné, že čím více objemu zabere, tím je plnivost vyšší a peří kvalitnější. Dalo by se to také vyjádřit tak, že čím je větší objem peří, tím je nadýchanější. Značkou pro tuto hodnotu je Cuin.
- Pokud je plnivost cca 500 Cuin, pak se jedná o podprůměrnou kvalitu.
- Hodnoty v rozmezí 500–650 Cuin hovoří o průměru.
- Rozmezí 700–900 vyjadřují špičkovou plnivost, a tedy i špičkovou kvalitu.
Až budete vybírat péřové přikrývky nebo péřové polštáře, můžete se řídit i tímto údajem. Pokud ho tedy výrobce na svých produktech uvádí.
Peří chrání před zimou
O peřinách máme také zažitou jednu zkreslenou informaci. Myslíme si, že hřeje. Není tomu tak. Peří samo o sobě nehřeje, ale dokonale izoluje. V tom je ze všech používaných materiálů na péřové komplety nedostižný. Prostě k vám nepustí zimu. Teplo si vyrobíte svépomocí a pak už vám vaše ložní vybavení tento efekt jen udržuje. Zima prostě nemá žádnou šanci se k vám dostat a po celou noc budete spokojeni.
- Pokud se v zimě díváte na husy, kachny, nebo labutě, které si vykračují po ledě a netřese s nimi zima, vidíte u nich vlastně ten samý efekt.
- Jejich peří je před zimou dokonale ochrání.
Nejen tito ptáci mají na svém těle několik druhů peří. Pod svrchní vrstvou mají jemná vlákna (chomáčky), které poskytují lehký, a přitom velice účinný izolant.