Lidé, kteří žijí takzvaně z ruky do úst nebo kteří se svými příjmy dokonce ani nevystačí, často závidí těm, kdo jsou na tom lépe. Zejména těm, kdo mají naspořené slušné peníze. Jenže takoví chudí si často vůbec neuvědomí, že i ti movitější žijí často v nejistotě. A to zejména tehdy, když se situace ve společnosti a na trhu destabilizuje.
Strašákem těch, kdo mají peníze, je pokles hodnoty měny. Není totiž žádným tajemstvím, že v penězích skrytá hodnota není trvalá a až na vzácné výjimky vesměs jenom klesá. Je tu inflace a třeba i další negativa, jež znamenají, že to, co si dnes za určitou částku můžeme pořídit, už si v budoucnu nepořídíme.

destička na krabičce

Hodnota peněz tedy v průběhu času klesá. A když vzniknou větší problémy, jako je současnost destabilizovaná záležitostí zvanou koronavirová pandemie, padá hodnota peněz i docela závratnou rychlostí. A ti, kdo mají peníze, na tuto skutečnost doplácejí.
Ale vlastně na ni ani doplácet nemusejí. Protože se takové momentálně nadbytečné peníze nemusí jenom schraňovat na přinejlepším prachbídně úročených účtech ani se nemusí investovat do něčeho, čemu lidé nerozumí a snadno tak prodělají a přijdou třeba i o všechno.
Investovat se dá totiž i jistě, se zárukou, že na tom člověk neprodělá. A sice do zlatých slitků a mincí. Ten, kdo si koupí zlato, totiž může být i v těch ekonomicky nejsložitějších časech v klidu. Protože čím je měna nestabilnější a slabší, tím je cena zlata vyjádřená penězi vyšší.

zlatá cihla

A tak mohou ti, kdo vlastní zlato, dokonce tvrdit, že čím je hůř, tím je líp. Protože takové zlato svou hodnotu neztrácí, a pokud snad ten, kdo ho má, potřebuje peníze, může ho kdykoliv lehce prodat. A to výhodně.
A protože je dnes doba zlá, jsme svědky toho, jak stále více movitějších lidí zlato nakupuje. Protože tito nechtějí riskovat prodělek spojený s penězi. Které mají dnes určitou hodnotu, ale kdo ví, jak na tom budou zítra.
A co vy? Máte zlatou rezervu nebo hazardujete s penězi?