Nejsilnější běžný magnet – z čeho je vyrobený? Z neodymu
Nadpis může být trošku zavádějící, protože existuje mnoho typů magnetů. Mezi běžnými magnety jsou však nejsilnějšími neodymové magnety. Mají obrovskou magnetickou sílu, udrží i tisícinásobek své hmotnosti. Přímo neodym je jedním z prvků, z nichž jsou vyrobené. Z čeho dalšího, a kde silné magnety využít? Podívejte se.
NdFeB – Neodym + železo + bor + magnetizace = silný magnet
Neodymový magnet, zvaný také „neodym“, je vyrobený ze slitiny tří základních prvků – železa, neodymu a boru. Zpravidla obsahuje i malé příměsi dalších kovů. Ve výrobě naformátované kousky slitiny ještě opatří ochrannou vrstvou zinku, niklu, teflonu, poplastují či zabalí do pryže a nakonec silně magnetizují. Magnetickou sílu pak můžete využít i vy.
Magnetické krychle, kvádry, koule, kotouče, tyče, kruhy i jiné tvary magnetů
Silný magnet může mít všelijakou podobu. Běžně seženete magnetickou kostku, kotouče, kruhy či prstence, koule, tyčky i další tvary. Mohou mít různou magnetickou sílu, rozměry, povrchovou úpravu i magnetizaci, aby se daly použít takřka všude a pro cokoliv.
Břemenové magnety uzvednou i slona
Extra silné břemenové magnety, používané ve skladech a průmyslu, udrží i několikatunové břemeno a mohou tak unést i slona – pokud na sobě bude mít kovové brnění. Každý magnet se totiž přicvakne jen k feromagnetickým látkám, jako je železo, nikl, ocel a další slitiny.
Vyzkoušejte sílu magnetů na vlastní cvak
Co s magnety doma, jak je využít? Mnoho tipů, návodů a inspirace najdete na blogu Magnetik.cz. Přinášíme pár tipů se stručným popisem realizace:
1) Magnetický držák nožů nebo náčiní v kuchyni i pracovně
Pro magnetický držák stačí pár věcí: Kus dřevěné latě, do níž navrtejte otvory pro magnety, ale neprovrtejte ji naskrz. Ponechte asi 2 mm tenkou stěnu. Vlepte kotoučové magnety a nakonec připevněte lištu ke stěně, aby nebyly magnety vidět. Na magnetickém držáku budou dobře držet nože, nůžky, kovové kuchyňské náčiní. Díky tomu, že je ze dřeva, zůstanou nože ostré, nebudou se tupit „kov na kov“. Podívejte se na návod, jak magnetický držák nožů vyrobit.
2) Magnetická nástěnka za pár korun
Kam ukládat poznámky, návody, recepty, nákupní seznamy? Máte-li už dvířka ledničky plná, pořiďte v hobby marketu kus plechové tabule z pozinkované oceli. Potáhněte ji pěknou látkou nebo polepte tapetou a připevněte ke stěně. Budou na ní dobře držet kancelářské magnety a magnetické figurky, magnetické tyčky, magnetky na ledničku z cest a různé další silné magnety.
3) Vlastní fotomagnetky z magnetické fólie
Fotky v mobilu jsou fajn, ale lepší na papíře. A ještě lepší ve formě vlastní fotomagnetky. Jak na ni? Stačí vám k tomu nechat fotografie vytisknout ve formátu 10 × 15 cm a nalepit k magnetické fólii. Magnetické fólie pro výrobu 10 ks fotomagnetek mají samolepicí vrstvu, snadno je nastříháte nůžkami nebo nařežete zalamovacím nožem. A vlastní magnetky jsou na světě!
4) Teleskopický magnet – pomocník do kapsy, auta i kabelky
Asi každému se už stalo, že mu zapadly klíče či mince do špatně přístupných prostor, například do štěrbiny vedle autosedačky. Jak je vytáhnout ven? Snadno a rychle, máte-li po ruce vysunovací teleskopický magnet. Po vytažení jej vsunete do štěrbiny a klíče, mince, šroubky nebo jiné zapadlé kovové předměty se k němu přicvaknou. Vytáhnete, magnet zase zasunete a schováte do kapsy.
Tip: Všechny typy magnetů seženete na e-shopu Unimagnet.cz